Make your own free website on Tripod.com

Table Of Contents

DIRECTORY OF CHURCHES IN THE BRITISH ISLES

Compiled by staff of the "Christian Worker" with additions by Arches church of Christ.

This is not a definitive list of all congregations in the British Isles. Congregational details such as times of meetings, telephone numbers etc are subject to change and you are advised to make enquiries before visiting a congregation.

Any help you can offer regarding mistakes or wrong information in this internet version would be appreciated, as would details of churches not listed, please contact Arches church of Christ.

LIST OF ABBREVIATIONS USED IN THIS DIRECTORY

B.B. Breaking of bread

G. Gospel meeting

S.S. Sunday school

B.S. Bible Study

w. Wife

h. Husband

( ) Telephone area codes

Prepared for the internet by Arches church of Christ, Belfast, Northern Ireland.

---------------------------------------------------------------------------

ENGLAND

ALCONBURY (Cambridgeshire):

RAF Upwood Chapel.

S.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

Contact: Harry Davis, (w. Sheila), 1164A Elm, RAF Alconbury, Cambs. Telephone (01480) 456970

AYLESBURY (Bucks):

Mandeville Road, Aylesbury, HP21 8AA. Telephone (01296) 82875

B.S. & S.S. 10.15 a.m.

B.B. 11.20 a.m.

G. 6.30 p.m.

B.S. Wed. 7.30 p.m.

(Separate men's and ladies classes - telephone for details).

Elder: John Tomey (w. Norah), 44 Nightingale Rd., Southcourt, Aylesury, HP21 8HT. Telephone (01296) 83079

Elder: Charles Tweedie (w. Sheila), 79 Paterson Rd., Southcourt, Aylesbury, HP21 8LW. Telephone (01296) 88808

Evangelist: Graham Fisher (w. Barbara), 64 Grenville Rd. Southcourt, Aylesbury, HP21 8EZ. Telephone (01296) 21064

Secretary: Mrs. Joyce Rutter, 19 Desborough Green, Aylesbury,HP20 2DN. Telephone (01296)82378

Youth: Steve Whitehead (w. Carol), Pond Cottage, The Green, Wingrave, Aylesbury HP22 4PD. Telephone (01296) 682265

BARROW-ON-SOAR (Leic.):

Bishop Beveridge Club, South Street, Barrow-on-Soar.

B.B. 11.30 a.m.

G. 6.30 p.m.

Secretary: Ken Lewis, 61 Melton Road, Barrow-on-Soar, LE12 8NS.

Treasurer: Ron Case, 72 Ashby Road, Loughborough, Leics.

BIRMINGHAM

Summer Lane, Newton, Birmingham, BT19 2NN. Telephone (0121) 359 2327

B.B. 11.00 a.m.

G. 6.00 p.m.

Bible Club Wednesday 6.00 p.m.

B.S. Thursday 7.30 p.m.

Evangelist: Trevor Ralph (w. Irene), 105 Barry Jackson Tower, Estone Walk, Aston, Birmingham B6 5DR. Telephone (0121) 328 4912

Treasurer: John Hand (w. Margaret), 12 Barr Common Rd., Aldridge, West Midlands, WS9 OSY. Telephone (01922) 51910

BLACKBURN (Lancs):

New Wellington Street, Mill Hill, Blackburn.

B.B. 11.00 a.m.

Contact: Alan Brunton (w. Bunty), St. Andrews, Bolton Rd., Withnell, Chorley, Lancs. PR6 8BP. Telephone (01254) 201403

Secretary: Miss Peggy Wilson, 8 Bowling Green Close, Darwen, Lancs. BB3 2QZ. Telephone (01245) 776554

BRACKLEY (Northants):

Town Hall, Market Square, Brackley.

B.S. & B.B. 10.00

Home Bible Study: Wednesday 7.00 p.m.

Contact: Peter Lauzon, 2 Hawkins Close, Brackley, NN13 6HA. Telephone (01280) 703681

Contact: Timothy Capps, 16 Stratton Drive, Brackley, NN13 6HA. Telephone (01280) 704309

Contact: George McDonald, 3 Cartwright Crescent, Brackley, NN13 6HA. Telephone (01280)704177

BRANDON (Suffolk):

69 London Rd., Brandon, IP27 OEL Telephone (01842) 810357

S.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m.

Contact: Chuck Davis (w. Sheryl), 3 Munford Rd., Methwold, IP26 4PD. Telephone (01366) 728818

Evangelist: Ray Mitchell.

BRIGHTON (Sussex):

11 Oxford Street,

Brighton,

East Sussex,

BN1 4LA

Telephone: (01273) 722927

E-mail Address: ashursta@aol.com

Web Site Address: http://members.aol.com/truepiety/

B.B. 11.00 a.m.,

B.S. Wednesday 7.30 p.m.

Contact: John Batchelor,

52 First Avenue,

Hove,

Sussex.

BN3 2FF.

Telephone (01273) 722927

Contact: Richard Maslin,

25 Richmond Place,

Brighton,

BN2 2NA.

Telephone (01273) 571127

BRISTOL (Bedminster):

298 St. John's Lane,

Bedminster,

Bristol,

BS3 5AY.

S.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

G. 6.00p.m.

B.S. Tuesday 7.30 p.m.

Secretary: Leonard Daniell,

71 Furber Rd.,

Bristol,

BS5 8PF

Telephone (01272) 614467

Contact: John Hunt (w. Lesley),

40 Beckington Rd.,

Knowle,

Bristol,

BS3 5EB.

Telephone (10272) 779762

Contact: Geoffrey Daniell (w. Yvonne),

21 Stoneleigh Crescent,

Knowle,

Bristol,

BS4 2RF.

Telephone (01272) 770839

CAMBRIDGE:

42 Abbey Walk,

Cambridge,

CB1 2QJ.

Telephone (01223) 467662

S.S. 10.30 a.m.

B.B. 11.45 a.m.

G 6.00 p.m.

Secretary: David Darby (w. Kathleen),

22 Lincoln Road,

Stevenage,

Herts. SG1 4PJ.

Telephone (01438) 365517

Contact: Cyril Weinman (w. Dawn),

23 Arden Road,

Cambridge,

CB4 2UJ

Telephone (01223) 60948

CHICHESTER (West Sussex):

6 The Close,

Boxgrove,

Chichester,

PO18 OEG.

B.B. 10.30 a.m.

Wednesday 7.30 p.m.

B.S. - please phone to confirm.

Contact: Max Taylor (w. Gwynneth),

6 The Close,

Boxgrove,

Chichester

PO18 OEG.

Telephone (01243) 778201

Contact: John Hardy (w. Elizabeth),

2 Lotts Lane,

Sompting,

West Sussex,

BN15 9tx.

Telephone (01903)755913

CLEVELEYS (Lancs):

Stanley Hall,

Rossendale Avenue South,

Thornton Cleveleys,

Lancashire.

Telephone: (01253) 866528

E-mail Address: ashursta@aol.com

Web Site Address: http://members.aol.com/truepiety/

B.B. 10.30 a.m.

G. 6.30 p.m.

Ladie's Class Alt. Mondays 7.30 p.m.

Thursday B.S. 7.30 p.m. - Contact for details.

Contact: Mr.Eric Winter (w. Roseline),

77 Kelvin Road,

Thornton Cleveleys,

Lancashire,

FY5 3AF

Telephone (01253) 866528

Evangelist: Philip Partington (w. Beatrice),

26 Richmond Avenue,

Thornton-Cleveleys,

FY5 2BP

Telephone (01253) 867898

Contact: Colin Leyland (w. Pat),

526 Queens Promenade,

Thornton-Cleveleys,

FY5 1PQ

Telephone (01253) 853826

CORBY (Northants):

Corner of Beanfield Avenue & Greenhill Rise,

Corby.

Telephone (01536) 204829

B.B. 10.30 a.m.

S.S. 11.00 a.m.

G. 6.00 p.m. Tuesday

B.S. 7.00 p.m.

Contact: Graeme Morrison (w. Susan),

3 Woodnewton Way,

Corby,

NN17 2NS

Telephone (01536) 400996

Treasurer: William Frisby (w. Ruby),

6 Henley House,

Corporation St.,

Corby,

NN17 1NL

Telephone (01536) 206148

Evangelist: Jim Hogan (w. Bridget),

20 Ibsen Walk,

Corby.

Telephone (01536) 742150

CRAWLEY - GATWICK (West Sussex):

27 Maiden Lane,

Crawley,

West Sussex ,

RH11 7QR

Telephone 01293 618128

Email 101337.1423@compuserve.com

Contact for times of Worship and Bible Study

CROYDON (Surrey):

YMCA,

1 Lawnsdowne Road,

Croydon.

B.B 2.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m.

(Telephone to verify)

Secretary: M. Voice,

185 Old Lodge Lane,

Purley,

Surrey,

CR2 4AW

Telephone (01) 668 7336

DAWLISH (Devon):

The Manor,

Old Town Street,

Dawlish.

B.S. 10.30 a.m.

B.B. 11.15 a.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m.

Contact: Mrs. Joy Channing,

18 Meadow Rise,

Dawlish,

Devon,

EX7 9AZ.

Telephone (01626) 864580

Contact: Miss Gill Watson,

3 Bell Court,

Exe Street,

Exeter,

EX4 3HN.

Telephone ( 01392) 420378 (evenings).

EARLESTOWN (Merseyside):

Heather Brae,

Newton-le-Willows,

Merseyside,

WA12 9DQ.

B.B. 2.30 p.m.

Secretary: Mrs. Barbara Flatt,

18 Lincoln Avenue,

Lowton,

Warrington,

WA3 2EU.

Telephone (01942) 715833

EASTWOOD (Notts):

Seymour Road,

Eastwood.

B.B. 10.00 a.m.

G. 6.15 p.m.

B.S. Tuesday 8.00 p.m. Alternate weeks.

(Telephone to verify)

Secretary: Adrian R. Limb,

60 Newthorpe Common,

Newthorpe,

Nottingham

NG16 2EH.

Telephone (01773) 761670

Treasurer: Royce A. Limb (w. Hilda),

14 Stanhope Crescent,

Stoke Bardolph,

Nr. Burton Joyce,

Nottingham,

NG14 5HT

Telephone (01602) 619806

FAIRFORD (Glos):

Palmer Hall,

London Road,

Fairford.

B.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

Contact: Howard Franklin,

2 Suffield Cottages,

Chalford Hill,

Glos.

Gl6 8EN.

Telephone (01453) 884193

HIGH WYCOMBE (Bucks):

High Wycombe Church of Christ,

53 Clapton Approach,

Wooburn Green.

High Wycombe,

Buckinghamshire,

HP10 0DW

Telephone: (01628) 530641

E-mail Address: 100135.1662@compuserve.com

S. S. 10.30 a.m.

B.B. 11.15 a.m.

G. 5.00 p.m.

B.S. Tuesday 7.45 p.m.

Evangelist: David Hadland (w. Yvonne),

53 Clapton Approach,

Wooburn Green,

HP10 0DW.

Telephone (01628) 530641

Secretary:

Andrew Morphet (w. Christine),

The Warren,

25 Milestone Crescent,

Charvil,

Berks.,

RG10 9RG .

Telephone (01734) 342141

Secretary: Richard Finch (w. Shirley),

10 Elder Close,

Loudwater,

High Wycombe,

HP11 1HL.

Telephone (01494) 439947

HUNTINGDON (Cambs.):

St. Peter's School,

St. Peter's Road,

Huntingdon.

S.S. & B.S. 10.30 a.m.

B.B. 11.30 a.m.

G. 5.00 p.m. in Member's homes.

(Telephone to verify)

B.S. Wednesday 7.00 p.m.

Contact: Keith Sisman (w. Sarah),

22 Helen's Close,

Upwood,

Huntingdon,

PE17 1QN.

Telephone (01487) 710552

Contact: Graham Moulton (w. Joan),

253 Coldhams Lane,

Cambridge,

CB1 3HY.

Telephone (01223) 210101

ILKESTON (Derbys):

Adam Street Church of Christ ,

Adam Street,

Nottingham Road,

Ilkeston.

Telephone: (01159) 447960

E-mail Address: jchdig@compuserve.com

B.S. 10.00 a.m.

B.B. 10.30 a.m.

G. 6.00 p.m.,

Tuesday ladies' class 7.30 p.m.

B.S. Thursday 7.00 p.m.

Elder & Secretary: John Diggle (w. Cherry),

17 Lockton Avenue,

Heanor,

Derbys.

DE7 7EQ.

Telephone (01773) 716710

Treasurer: Arthur Wharton (w. Jean),

46 Manor Road,

Ilkeston,

Derbys.,

DE7 8EG

Telephone (01602) 321402

Contact: Eric Atkin (w. Enid),

51 Kedleston Drive,

Ilkeston,

DE7 8UA

Telephone (01602) 327331

IPSWICH (Suffolk):

Contact: Anthony Spicer,

65 Iris Close,

Ipswich,

IP2 ONA.

Telephone (01473) 211473

(`Phone for Details of Meetings)

KIRKBY-IN-ASHFIELD (Notts):

Beulah Road,

Kirby-in-Ashfield.

B.B. 11.00 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Thursday 7.30 p.m.

Elder : Tom Woodhouse (w. Edna),

8 Shoulder of Mutton Hill,

Kirkby-in-Ashfield,

NG17 9AR.

Telephone (01623) 753766

Elder: Frank Longden(w. Jessie),

44 Bourne Avenue,

Kirkby-in-Ashfield.

Telephone (01623) 757582

Deacon: John Dodsley (w. Betty),

59 St. John's Avenue,

Kirkby-in-Ashfield,

NG17 7EG.

Telephone (01623) 752985

LEICESTER:

Coleman Neighbourhood Centre,

Balderstone Close,

Rowlatts Hill,

Leicester.

B.B. 11.00 a.m.

B.S. Thursday 8.00 p.m. in various homes

Evangelist: David Rivoire (w. Malissa),

2 New Way Road,

Leicester,

LE5 5UA.

Telephone (01533) 739762

Evangelist: Jim McKeown (w. Carol),

36 Thorpewell,

Crown Hills,

Leicester,

LE5 4NU.

Telephone (015330 741230

Secretary: Mrs Marilyn Dean (h. Matthew),

4 Farrier Lane,

Beaumont Leys,

Leicester,

LE4 OWA.

Telephone (01533) 356299

LIVERPOOL:

19 Stalbridge Avenue,

Mossley Hill,

Liverpool,

L18 1HA.

Telephone (0151) 733 0288

B.B. 10.30 a.m..

B.S. 12.15 p.m.

Ladies Class Monday 8.00 p.m

B.S. Tuesday 8.00 p.m.

B.S. Wednesday 8.00 p.m

Secretary: Miss Audrey B. Crane,

25 Heathfield Road,

Wavertree,

Liverpool

L15 9EU.

Telephone (0151) 733 5522

Contact: Mrs. B. Lunt,

58 Garmoyle Road,

Wavertree,

Liverpool,

L15 3JH.

Telephone (0151) 734 4742

Treasurer: Mrs. Maria Appiah-Anane,

91 Minster Court,

Liverpool,

L7 3QD.

Telephone (0151) 709 3315

Contact: D. Hardy,

36 Methuen Street,

Wavertree,

Liverpool.

L15 1EG.

Telephone (0151) 734 1172

Contact: S. Pain,

19 Stalbridge Avenue,

Mossley Hill,

Liverpool,

L18 1HA.

Telephone (0151) 733 0288.

LIVERSEDGE (West Yorks):

Huddersfield Road,

Millbridge,

Liversedge.

S.S 11.00 a.m.

B.B. 2.45 p.m.

G. 6.15 p.m.

Secretary: John Sinclair (w. Elizabeth),

18 Carlton Road,

Liversedge,

WF15 7DG.

Telephone ( 01924) 407876.

LONDON (Bermondsey):

163 Ilderton Road,

South Bermondsey,

London,

SE16

Telephone (011) 761 2981

S.S. 10.30 a.m.

B.B. 11.30 a.m.

G. 6.30 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m.

Evangelist: Bill Tankersley,

Flat 1, 39 Troutbeck Road,

New Cross,

London,

SE14 5PN

Telephone (011) 761 2981

Evangelist: Ronald Coleman,

20 Glenhurst Court,

Farquhar Road,

London,

SE19 1SR.

Telephone (011) 761 2981

LONDON (Kentish Town):

Hope Chapel,

Prince Of Wales Road,

Kentish Town,

London,

NW5 3LD.

Telephone: (01992) 628142 or (0171) 267 5934

E-mail Address: ashursta@aol.com

Web Site Address: http://members.aol.com/truepiety/

B.S. 10.00 a. m

B.B. 11.00 a. m

G. 6.30 p.m

B.S. Wednesday 7.30 p.m.

Secretary: Mrs. Dorothy Proud,

58 Littlebrook Gardens,

Cheshunt,

Herts.,

EN8 8QH.

Telephone (01992) 628142

Contact: Tom Walton,

21 Pritchard Court,

Aspern Grove,

Russell Nurseries,

London,

NW3 2AF

Telephone (0171) 431 1591

Contact: Mrs. V. Humphrey,

44 Greatfield,

Islip Street,

Kentish Town,

NW5 2UE.

Telephone (0171)267 5934

Contact: Mrs. P. Kirkham,

13 Bradfield,

Hawley Road,

London,

NW1 8RN.

Telephone (0171) 284 1284

LONDON (New Cross):

Barnes Wallis Centre,

Wild Goose Drive,

New Cross,

London,

SE14 5PN

Telephone (0181) 764 9093

E-mail Address: WilsonArago@compuserve.com

B.S. 10.30 a.m.

B.B. 11.30 a.m.

G. 6.30 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m.

Ladies Class Thursday 7.30 p.m.

Home Bible Studies, at:

member's homes during the week.

(Telephone for details)

Contact : Herman Ricketts,

Telephone (0181) 691 2255.

Contact: Wilson Arago,

Telephone (0181) 764 9093

E-mail Address: WilsonArago@compuserve.com

Evangelist: Pete Hodge, (w. Dulcie)

Flat 1,

39 Troutbeck Road,

London,

SE14 5PN.

Telephone (0171) 732 6313

Treasurer: Mario Victory,

21 Willet Way,

Bonamy Estate,

London,

SE16 3AN.

Telephone (0171) 231 2913

LONDON (Old Street):

Utility Room,

Finsbury Leisure Centre,

Norman Street,

London,

EC1.

Telephone (0171) 253 2346

B.B. 10.00 a.m.

B.S. 11.00 a.m.

G. 12.15 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m.

Evangelist: Jim Jonas (w. Melanie),

205A Hale Lane,

Edgware,

Middlesex,

HA8 9QH.

Telephone (0181) 959 8009

Contact: Matt. Qualls (w. L'Von),

14 Sydney Road,

London,

N10 2LP

Telephone (0181) 883 6889

Contact: Jeremy Hudson (w. Beth),

65 Woodland Gardens,

London,

N10 3UE.

Telephone (0181) 883 5891

Contact: Peter Bentley (w. Marilda),

68 Redhill Drive,

Edgeware,

Middlesex

HA8 5JN.

Telephone (0181) 205 4856

LONDON (Wembley):

92 Barnhill Road,

Wembley,

Middlesex,

HA9 9BS.

Telephone (0181) 904 9667.

S.S 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

G. 1.15 p.m.

B.S. Wednesday 7.15 p.m.

Evangelist: John Griffiths (w. Margaret),

266 Salmon Street,

Kingsbury,

London,

NW9 8XY.

Telephone (0181) 204 2432

Evangelist: Marc Veary (w. Christine),

4 Selwyn Court,

Barnhill Road,

Wembley,

Middlesex,

HA9 9BP

Telephone (0181) 908 2870.

E-mail Address: Marc@mlveary.demon.co.uk.

Treasurer: Iain Wightman (w. Denise),

C/O 92 Barnhill Road,

Wembley,

HA9 9BS.

Contact: Stephen Cleere (w. Evelyn),

64 Birchen Grove,

Kingsbury,

London,

NW9 8SA.

Telephone (0181) 205 9629

Contact: Ernest D'Costa (w. June),

12 Page Close,

Kenton,

Harrow,

Middlesex,

HA3 9TJ.

Telephone (0181) 206 0876

LONDON (Wimbledon):

The Chapel,

Wimbleton YMCA,

200 The Broadway,

Wimbleton,

London,

SW19.

Telephone ( 0181) 542 9055

B.B. 2.30 p.m.

Evangelist: David Roy,

18 Marchmont House,

Fayland Avenue,

Furzedown,

London,

SW16 1ST.

Telephone (0181) 677 6039

Treasurer: Barbara (Babs) Rayner,

96 Alexandra Road,

Wimbledon,

London,

SW19 7LE.

Telephone (0181) 947 2794

Secretary: Kath Gates,

13 Stanley Road,

Wimbledon,

London SW19 8RE.

Telephone (0181) 542 2885

LOUGHBOROUGH (Leics);

Oxford Street,

Loughborough,

LE11 0DP.

S.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.15 a.m.

G. 6.15 p.m.

Ladies Class Monday 7.45 p.m.

B.S. Wednesday 7.45 p.m.

Evangelist: Ken Mullan,

2 Byron Street Extension,

Loughborough,

LE11 0HE,

Telephone (01509) 216783

Secretary: Norman Hill,

192A Maplewell Road,

Woodhouse Eaves,

Leics.,

LE12 8RA.

Telephone (01509) 891057

Treasurer: David Sharp,

2 Angrave Road,

East Leake,

Loughborough,

Leics.,

LE12 6JA

Telephone (01509) 852913

Youth: Mark Hill,

5 Atherstone Road,

Loughborough,

Leics.,

LE11 2SH

Telephone (01509) 237880

LUTON (Beds);

Putteridge Recreation Centre,

Putteridge Road,

Stopsley,

Luton,

LU2 8HJ.

B.S. 10.30 a.m.

B.B. 11.30 a.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m. in homes

Treasurer: Derick J. Randall,

40 Wolston Close,

Winsdon Hills,

Luton,

LU1 5SS.

Telephone (01582) 480319

MANCHESTER (Bramhall Green):

Bramhall Green Guide Hall,

Bridge Lane,

Bramhall,

Stockport,

Cheshire.

S.S. 10.30 a.m.

B.B. 11.30 a.m.

B.S. 8.00 p.m. alternate Fridays - phone for details

Secretary: Stephen Worgan (w. Maureen),

10 Tollard Close,

Cheadle Hulme,

Stockport,

Cheshire,

SK8 7RD.

Telephone (0161) 439 6326.

Treasurer: John Purcell (w. Margery),

3 Dale Avenue,

Bramhall,

Stockport,

Cheshire,

SK7 2JP.

Telephone (0161) 439 1758.

Contact: Ray Natham (w. Marcella)

10 Drayton Close,

Sale,

Cheshire,

M33 4ND.

Telephone (0161) 973 6219.

MANCHESTER (Stretford):

The Community Centre,

The Quadrant,

Great Stone Road,

Greater Manchester,

M32 8QS

Telephone: (0161) 865 4242

E-mail Address: ahsursta@aol.com

Web Site Address: http://members.aol.com/truepiety/

Muslim information help service:- http://members.aol.com/muqaddas/

B.S. 1.30 p.m.

B.B. 2.45 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m. (in homes, phone.for details).

Contact: Allan Ashurst,

60, Kenwood Road,

Stretford,

Manchester,

M32 8PT

MORLEY (Leeds);

Zoar Street,

Morley,

Leeds,

Yorkshire,

LS27 8JD.

Telephone (01924) 258871

S.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.15 a.m.

G 6.00 p.m.

Ladies Class Monday (fortnightly)

B.S. Wednesday (fortnightly) - Cottage Meeting

Friday Youth Group

(Phone for details)

Evangelist: Paul Hill (w. Janet)

26 Greenacres Drive,

Birstall,

Batley,

W. Yorks.,

WF17 9RA.

Telephone (01924) 444 227

Contact: Bill Jones (w. Jean),

9 Hardy Street,

Morley.

Leeds,

LS27 8HU.

Telephone (01532) 529165

Contact: Vince O'Donovan (w. Linda),

2 Upper Green Avenue,

Tingley,

Wakefield,

WF3 1TB.

Telephone (01532) 526971.

NEWCASTLE-ON-TYNE (Tyne & Wear):

YWCA,

Jesmond House,

Clayton Road,

Newcastle-upon-Tyne,

NE2 1UJ.

B.B. 10.15 a.m.

B.S. Thursday 7.30 p.m. at :-

8 Soulby Court,

Kingston Park.

Evangelist: D. Carscadden (w. Annie),

8 Soulby Court,

Kingston Park,

Newcastle-Upon-Tyne,

NE3 2TQ.

Telephone (091) 271 5848

Evangelist: Ian Starrs (w. Barbara),

5 Church Avenue,

Gosforth,

Newcastle-Upon-Tyne,

NE3 1AN.

Telephone (091) 213 2216

Secretary: Mrs. Louise Gudgin (h. John),

7 Kingsley Place,

Rosehill,

Wallsend,

Tyne & Wear,

NE28 7BG.

Telephone (091) 295 3934

Treasurer: Mrs. Aileen Reid (h. Paul),

8 Mullen Gardens,

Parkside,

Wallsend,

Tyne & Wear,

NE28 9EZ.

Telephone (091) 234 0739

NORTHAMPTON:

Christian Fellowship Centre,

Shadowfax Drive,

Overstone Lodge,

Northampton,

NN3 4DB.

Telephone (01604) 784519

B.B. 10.30 a.m.

B.S. 11.45 a.m.

G. 5.30 p.m.

Children's B.S. Wednesday 6.30 p.m.

Adult's B.S. Thursday 7.30 p.m.

Teenager's B.S. Friday 6.30 p.m.

Ladies Bible Class: Tuesday mornings at 10.00 a.m. in homes

Evangelist: David Walker (w. Helene)

31 Preston Court,

Lumbertubs,

Northamton,

NN3 4HQ.

Telephone (01604) 412509

E-mail Address: DavidZWalker@compuserve.com

Contact: Trevor Williams (w. Pauline),

35 Coaching Walk,

Westone,

Northampton,

NN3 3EU.

Telephone (01604) 412114

Contact: Eddie Weir (w. Jan),

131 Sherwood Park,

Northampton,

NN2 8TA.

Telephone (01604) 842359.

NOTTINGHAM:

Huntingdon Hose,

278-280 Huntingdon Street,

Nottingham,

NG1 3LY.

Telephone (01602) 484066.

B.B. & B.S 10.30 a.m.

For details of weekday meeting contact Bob Eckman

Evangelist: Bob Eckman (w. Jean),

58 Kedleston Drive,

Ilkeston,

Derbys,

DE7 8UA.

Telephone (01602) 302755

Evangelist: Sean Niestrath (w. Rebecca),

67 Calverton Avenue,

Carlton,

Nottingham,

NG4 1ND.

Telephone (01602) 616788

NOTTINGHAM (Long Hedge Lane):

Church of Christ,

Melville Gardens,

Nottingham,

East Midlands .

B.B.11.00

G. 6.15 in the homes of the members.

Contact: Paul Dover,

Email: pdover@netcomuk.co.uk

OXFORD:

(office)

1A St. Mary's Road,

Oxford,

OX4 1XP.

Meeting held at:-

The Ferry Centre,

Diamond Place,

Banbury Road,

North Oxford,

Telephone (01865) 52295

B.B. 10.30 a.m.

S.S. 11.45 a.m.

B.S. Friday 7.30 p.m. at:-

1A St. Mary's Road,

Oxford.

Evangelist: Jerry Jones (w. Zoobi),

50 West Street,

Helen's Street,

Abingdon,

Oxon,

OX14 5BP.

Telephone (01235) 526898.

Treasurer: Alan Clarke,

8 Dorchester Court,

Ferry Pool Road,

Oxford,

OX2 7OT.

Telephone (01865) 53888.

Contact: Tim Hawkins (w. Susan)

650A Roper Road,

RAF Upper Heyford,

Oxon OX5 3TS.

Telephone (01969) 232582

Contact: Clive Triolaire (w. Pauline),

10 Cotes Way,

Wing,

Leighton Buzzard,

Beds,

LU7 0RB.

Telephone (01296) 688893.

PETERBOROUGH (Cambs):

Camarthin,

High Street,

Eye,

Peterborough,

Cambs,

PE6 7UY.

Telephone (01733) 222227

B.B. 10.30 am.

B.S. & childrens class Wednesday 7.00 p.m.

Evangelist: Paddy Boyns (w. June),

36 Tintern Rise,

Eye,

Peterborough,

PE6 7YL.

Telephone (01733) 223331

Contact: Martin Holder (w. Cathy),

Camarthin,

High Street,

Eye,

Peterborough

PE6 7UY.

Telephone (01733) 222227.

Treasurer: Marcel Wilson (w. Tessa)

4 Jubilee Street,

Woodston,

Peterborough,

PE2 9PH.

Telephone (01733) 890574.

Contact: Andy Smith (w. Bev.)

45 Hodney Road,

Eye,

Peterborough,

PE6 7YQ.

Telephone (01733) 22295

POOLE (dorset):

Contact: Roy & Vanessa Menage,

20 Hyacinth Close,

Creekmoor. Pool,

Dorset,

BH17 7YX.

Telephone (01202) 600331

(Please ring for times of meetings).

READING (Berks):

Meeting in members' homes.

B.B. 10.30 a.m. - contact Sec. for details.

Secretary: J. Byrne,

62 Curlew Drive,

Tilehurst,

Reading.

Telephone (01734) 424458.

RUGELY (Staffs):

27 Wattfield Close,

Brereton,

Rugely,

Staffs,

WS15 1ER.

Telephone (01889) 584175.

Meeting times vary - please telephone.

Contact: Michael Cunningham,

27 Wattfield Close,

Brereton,

Rugeley,

Staffs

WS15 1ER.

Telephone (01889) 584175

SKELMERSDALE (Lancs):

Back Lane,

Birleywood,

Digmoor,

Skelmersdale,

Lancs.

(NO MAIL TO THIS ADDRESS PLEASE).

Telephone (01695) 726267

E-mail Address: DaveNeil@Bigfoot.com

B.B. 10.00 a.m.

B.S. 11.30 am

G. 6.00 pm

B.S. Tuesday 7.30 p.m.

Secretary: Roy Renshaw (w. Rachel),

Kelston,

41 Colinton,

Skelmersdale,

Lancs.

WN8 9AB.

Telephone (01695) 21565

Evangelist: Jeff Wealand (w. Mair),

138 Eskbank,

Skelmersdale,

Lancs.

WN8 6EG.

Telephone (01695) 32467

Treasurer: Tony Tyson (w. Mandy),

152 Ormskirk Road,

Up Holland,

Skelmersdale,

Lancs.

WN8 0AF.

Telephone (01695) 632374

SUDBURY (Suffolk):

14 Canterbury Road,

Sudbury,

Suffolk,

CO10 6LJ.

Telephone (01787) 374097.

B.B. 11.00 a.m.

B.S. 12 noon.

Secretary: Ralph Limb (w. Elwyn),

14 Canterbury Road,

Suffolk,

CO10 6LJ.

Telephone (01787) 374097

Contact: Rowan Limb (w. Louise),

89 Rushmere Road,

Ipswich,

Suffolk,

IP4 4LQ.

Telephone (01473) 274217.

TUNBRIDGE WELLS (Kent):

High Brooms Church of Christ,

Cambrian Road,

Tunbridge Wells,

Kent,

TN4 9HH.

Telephone (01892) 523864

E-mail Address: ashursta@aol.com

Web Site Address: http://members.aol.com/truepiety/

B.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.15 a.m.

G. 6.30 p.m.

B.S. Tuesday 7.30 p.m.

Evangelist: Derek Daniell (w. Margaret),

34 North Farm Road,

Tunbridge Wells,

Kent.

TN2 3XD

Telephone (0892) 523864

Contact: Paul Daniell (w. Debbie),

5 Charlton Street,

Maidstone,

Kent,

ME16 8LB.

Telephone (0622) 27701

ULVERSTON (Cumbria):

Ulverston Church of Christ,

The Gill,

Ulverston.

E-mail Address: ashursta@aol.com

Web Site Address: http://members.aol.com/truepiety/

B.B. 11.00 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m.

Evangelist: Albert Winstanley (w. Jean),

Four Winds,

Coast Road,

Baycliff,

Ulverston,

Cumbria,

LA12 9RJ.

Telephone (01229) 869554

Contact: Robert Brown (w. Miriam),

Beckstones,

Next Ness Lane,

Ulverston,

Cumbria,

LA12 7QW

Telephone (0229) 55094

Treasurer: Miss Mary Cox,

24 Newton Street,

Ulverston,

Cumbria,

LA12 7JG

Telephone (0229) 57119

WASHINGTON (Tyne & Wear):

The old school house

Columbia

Washington,

Tyne & Wear.

Telephone (0191) 415 5160

B.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

G. First Sunday of each month.

B.S. Thursday 7.30 p.m.

Evangelist: Rodney Thomas (w. Michele),

28 Pensher View,

Sulgrave,

Washington,

NE37 3BH.

Telephone (0191) 415 5160

Secretary: Pat Hay,

224 Sulgrave Road,

Sulgrave,

Washington,

NE37 3DE.

Contact: Mrs. Vivian Pipe (h. Doug),

10 Rothley,

Fatfield,

Washington,

NE38 8SF.

Telephone (0191) 417 9842

Contact: Harry Hardy (w. Isabel),

3 Heron Close,

Ayton,

Washington,

NE38 7RL.

Telephone (0191) 417 3768.

WELLINGBOROUGH (Northants):

31 Medway Drive,

Merrydale,

Wellingborough.

NN8 3XT.

(Please phone to confirm).

B.B. 10.00 a.m.

B.S. Wednesday 8.00 p.m.

Contact: Thomas Jones,

31 Medway Drive,

Merrydale,

Wellingborough,

NN8 3XT.

Telephone (01933) 679019

Treasurer: Mrs. Pam Beecham,

24 Shelley Road,

Wellingborough,

NN8 3DB.

Telephone (01933) 675782

WEST HALLAM (Derbyshire):

(formerly Burns St. Ilkeston)

8 Riber Close,

West Hallam.

(Please phone to confirm).

B.B. 10.45 a.m.

G. 6.00 p.m.

Secretary: W. Wheatley,

11 John Street,

Ilkeston.

Telephone (01602) 328157

Treasurer: G. Wheatley,

8 Riber Close,

West Hallam,

Telephone (01602) 324793

WESTON-SUPER-MARE (Avon):

Contact: Tom Blackmore,

7 Mayfield Avenue,

Worle,

Weston-Super-Mare,

BS22 0AA.

Telephone (01934) 511483

(Please phone for details).

WIGAN (Hindley):

Argyle Street Church of Christ,

Argyle Street,

Hindley,

Wigan,

Greater Manchester,

WN5 9BG

Telephone: (01942) 255 171

E-mail Address: ashursta@aol.com

Web Site Address: http://members.aol.com/truepiety/

B.B. 10.30 a.m.

G 6.30 p.m.

B.S. Tuesday 7.30 p.m.

Contact: Mr.John Morgan,

4 Hall Lane Grove,

Hindley,

Wigan,

WN2 2SD

WIGAN (Longshoot):

Longshoot Church of Christ,

Coop Street,

Longshoot,

Scholes,

Wigan,

Greater Manchester.

Telephone: (01942) 200126

E-mail Address: ashursta

Web Site Address: http://members.aol.com/truepiety/

B.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Thursday 7.30 p.m.

Contact: Mr. Andrew Marsden,

120 Hodges Street,

Wigan,

Greater Manchester,

WN3 5RQ

Secretary: Douglas Melling (w. Margaret),

38 Lulworth Drive,

Hindley Green,

Wigan,

Greater Manchester,

WN2 4QS.

Telephone (01942) 53020

Contact: Jack Parker (w. Dorothy)

19 Marus Avenue,

Worsley Mesnes,

Wigan,

Greater Manchester,

WN3 5QR.

Telephone (01942) 47620

Contact: Gordon Melling (w. Eileen),

3 Lulworth Drive,

Hindley Green,

Wigan,

Greater Manchester,

WN2 4QS.

Telephone (01942) 59907.

WINCHESTER (Hants):

Littleton Village Hall,

Littleton,

Winchester,

Hants.

B.S. 10.30 a.m.

B.B. 11.15 a.m.

Contact: Mrs Sue Stretton,

18 Flexford Close,

Chandlers Ford,

Hants.

S05 1RZ.

Telephone (01703) 269293

Contact: Ian Campbell (w. Kathy),

50 Lowden Close,

Winchester,

SO22.

Telephone (01962) 840461.

Contact: Gary Marlow (w. Rose),

4 Chesil Terrace,

Winchester,

SO23 8HY.

Telephone (01962) 841901.

Contact: Tina Cawthraw,

1 St. Paul's Place,

Cross Street,

Winchester,

Telephone (01860) 910243.

SCOTLAND

ABERDEEN:

Institute for the Deaf,

Smithfield Road,

Aberdeen.

S.S 10.00 a.m.

B.B 11.00 a.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m.

Evangelist: Joe Nisbet (w. Beryl),

2 Oldfold Crescent,

The Meadows,

Mill Timber,

Aberdeen,

AB1 0JY.

Telephone (01224) 734350

Secretary: David Murray (w. Rae),

5 Keithleigh Gardens,

Pitmedden,

Aberdeenshire,

AB41 0GF.

Telephone (01651) 842864

Contact: George Emslie (w. Elizabeth),

17 Laurel View,

Danestone,

G74 1ED.

Aberdeen.

Telephone (01224) 704451

AYR (Ayrshire):

Wallace Tower,

High Street,

Ayr.

B.S. 10.15 a.m.

B.B. 11.15 a.m.

B.S. Tuesday 7.30 p.m. at:-

Causeway Cottage,

Hollybush.

Evangelist: John Sharp (w. Margery),

Causeway Cottage,

Hollybush,

Ayr,

KA6 7EA.

Telephone 901292) 56600

Treasurer: Thomas McCrorie,

136 Bonnington Road,

Kilmarnock,

Ayrshire.

Telephone (01563) 31417

BUCKIE (Grampian):

Cluny Terrace,

Buckie,

Grampian.

B.B. 11.00 a.m.

S.S. 12.30 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.15 p.m.

B.S. Saturday 7.15 p.m.

Secretary: Hunter Pirie (w. Elaine),

23 Harbour Place,

Portknockie,

Grampian,

AB56 2NY.

Telephone (01542) 41291

Treasurer: Bill Pirie (w. Eleanor),

33 East Church Street,

Buckie,

Grampian,

AB56 1ET.

Telephone (01542) 31185

Contact: Bill Mair (w. Jessie),

Mamre,

King Edward Terrace,

Portknockie.

Telephone (01542) 40944

COWDENBEATH (Fife):

Broad Street,

Cowdenbeath,

Fife

B.B. 11.15 a.m.

Evangelist: Michael More (w. Margaret),

3a Ainslie Place,

Perth,

PH1 5OG.

Telephone (01738) 34978

Secretary: Thomas Haddow (w. Jenny),

37 Moffat Crescent,

Lochgelly,

Fife,

KY5 9NY.

Telephone (01592) 780102

CUMBERNAULD (Strathclyde):

Westfield Community Hall,

6 Westfield Drive,

Cumbernauld.

North Lanarkshire,

G68 9HJ

Telephone: (01236) 728644.

E-mail Address: 100766.1543@compuserve.com

B.B. 10.30 a.m.

B.S. (Adults) 6.00 p.m.

B.S. Thursday 7.00 p.m.

Ladies Class: 7:00pm alternate Wednesdays

Evangelist: Adam Barr (w. Melonie),

242 Whitelees Road,

Abronhill,

Cumbernauld,

G67 3DL.

Telephone (01236) 730954

Evangelist: Ronnie Neilson (w. Mary),

5 Woodburn Way,

Balloch,

Cumbernauld,

G68 9DN.

Telephone (01236) 728296

Treasurer: Les Walker (w. Vi),

12 Sconser Street,

Summerston,

Glasgow,

G23 5JW.

Telephone (0141) 945 4139

Secretary: Grace Cannovan,

30a Clouden Road,

Kildrum,

Cumbernauld,

G67 2EP.

DUNDEE (Tayside):

5/7 Huntly Square,

Craigig,

Dundee.

B.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

Children's B.S. Wednesday 6.00 p.m.

Treasurer: Bernard Prestwich (w. Shirley),

20 Duntrune Terrace,

Broughty Ferry,

Dundee,

DD5 1LF.

Telephone (01382) 738328

Contact: Ronnie Anderson (w. Arlene),

6 Garland Place,

Dundee.

Telephone (01382) 22624

DUNOON (Argylshire):

43 Argyle Street,

Dunoon,

PA23 7HG.

Telephone (01369) 2151

S.S. 10.15 a.m.

B.B. 11.15 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m.

Evangelist: David Faulkner,

23b Hunter Street,

Dunoon,

PA23 8DT

Evangelist: Greg Hamlin,

30 King Street,

Dunoon,

PA23 7PF.

Telephone (01369) 2151

EASTHOUSES (Midlothian):

Lothian Drive,

Easthouses,

Dalkeith,

Midlothian,

EH22 4EZ.

B.B. 11.00 a.m.

G. 5.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m. at:-

4d Keir Hardy Drive,

Mayfield.

Secretary: Morris Finlay (W. Jeanette),

14 Ninth Street,

Newtongrange,

Dalkeith,

EH22 4JL.

Telephone (0131) 663 3841

Contact: David Ferguson,

4d Keir Hardy Drive,

Mayfield,

Dalkeith,

EH22 5QX

Telephone (0131) 654 2012

EAST KILBRIDE (Lanarkshire):

1 Scholar's Gate,

Whitehills,

E. Kilbride,

G75 9JL.

Telephone (01355) 266616

E-mail Address: adrianjs@dircon.co.uk

B.B. 11.00 a.m.

S.S. 6.00 p.m.

G. 6.45 p.m.

Ladies class Tuesday (phone for details).

B.S. Wednesday 7.30 p.m..

Elder: George Hill (w. Joyce),

29 Loch Torridon,

St. Leonards,

East Kilbride,

G74 2EV.

Telephone (013552) 21224

Elder: Alex. Couper (w. Linda),

1 Hawkwood,

Whitehills,

East Kilbride,

G75 0SP.

Telephone (013552) 29647

Elder: Adam Barr (w. Annette),

24 Loch Maree,

St. Leonards,

East Kilbride,

G74 2DP.

Telephone (03552) 30244

Evangelist: Jack Strachan (w. Maureen),

41 Westerdale,

Westerglen,

Stewartfield,

East Kilbride,

G74 4JF.

Telephone (013552) 66616

Evangelist: Iain Cameron (w. Gina),

49 Flinders Place,

Westwood,

East Kilbride,

G75 8EZ.

Telephone (013552) 26351

EDINBURGH (Hyvots Bank);

48a Gilmerton Dykes Drive,

EH17 8LB.

Edinburgh.

Telephone (0131) 6645505

S.S. 10.30am

B.B. 11.30 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m. at:-

meeting place May-Sept, Oct-April in homes.

Secretary: Helen Strang (sister Alice),

9 Moredun Dykes Road,

Edinburgh,

EH17 8NG.

Telephone (0131) 664 8754

Treasurer: Robert Strang (w. Karen),

23 Glendinning Crescent,

Edinburgh,

EH 16 6DR.

Telephone (0131) 666 1267

EDINBURGH (Home Fellowship):

(Telephone for meeting places).

B.B. 11.15 a.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m.

Contact: Ross Hutchinson (w. Ruth)

219 Norman Rise,

Livingston,

EH54 6NW,

Telephone (01506) 413345.

Contact: Jonathan Lyttle (w. Anne),

18c Brucefield Avenue,

Dunfermline,

KY12 4SX.

Telephone (01383) 738582.

Contact: Alvin Gardiner (w. Ruth),

27 Staunton Rise,

Livingston,

EH54

Telephone (01506) 410737

Contact: Liz Ewen,

24/2 Hailesland Gardens,

Edinburgh,

EH14.

Telephone (0131) 453 1694

EDINBURGH (Sighthill):

2 Calder Place,

Edinburgh,

EH11 4LR.

Telephone (0131) 442 3316

(All correspondence to George Gardiner).

B. S. 10.30 a.m.

B. B. 11.30am

G. 6 p.m.

B. S. Thursday 7.30 p.m.

Secretary: George Gardiner (w. Jean),

66 Glenallan Drive,

Edinburgh,

EH16 5RB.

Telephone (0131) 666 2886.

Treasurer: Andrew Gardiner (w. Ina),

85 Baberton Mains Drive,

Edinburgh,

EH14 3DA.

Telephone (0131) 442 1442.

Evangelist: Graham McDonald,

3C Forrester Park Green,

Edinburgh,

EH12 9AR,

Telephone (0131) 334 9551.

FORT AUGUSTUS (Invernesshire):

Contact: Robert & Jean Kerr,

41 The Riggs,

Fort Augustus,

Invernesshire,

PH32 4DF.

Telephone (01320) 6286

GLASGOW (Castlemilk):

465 Carmunnock Road,

Castlemilk,

Glasgow,

G45 9PU.

S.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m.

Ladies Bible Class: Alternate Wednesday evenings.

Evangelist: Alastair Ferrie (w. Linda),

9 Mharie Place,

Bonhill,

Alexandria,

G83 9PP.

Telephone (01389) 750681

E-mail Address: AlastairFerrie@Compuserve.Com

Evangelist: Billy Wilson,

39 Croftfoot Road,

Croftfoot,

Glasgow,

G44 5JS.

Telephone: (0141) 634 3340

Email : WilsonRFC@aol.com

Treasurer: Bill Edgar,

123 Kirktonholme Road,

West Mains,

East Kilbride,

G74 1ED.

Telephone (018552) 26038.

Secretary: John Welsh,

65 Glenacre Drive,

Castlemilk,

Glasgow,

G45 9EH.

GLASGOW (Clarkston):

Duff Memorial Hall,

Main Street,

Busby,

Clarkston,

G76.

S.S. & B.S.10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

Tuesday Ladies Class 8.00 p.m. in homes.

B.S. Thursday 8.00 p.m. in homes.

Secretary: Andrew Davies (w. Jean)

11 The Quadrant,

Clarkston,

Glasgow,

G76 8AG.

Telephone (0141) 644 2739.

Evangelist: Rodney Chapman (W. Jane),

9 Invergarry Place,

Deaconsbank,

Glasgow,

G46 8UT.

Telephone (0141) 638 1726

Treasurer: Peter Ormsby (w. Susan),

4 Tyne Place,

Broadmeadows,

East Kilbride,

Glasgow,

G77.

Telephone (013552) 66578.

GLASGOW (Northside):

Bible Learning Centre,

1002 Dumbarton Road,

Whiteinch,

Glasgow,

G14 9UJ.

B.B & B.S 3.30 p.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m.

Evangelist: Jon Galloway (w. Arlene),

1 Regent Street,

Dalmuir,

G81 3QU.

Telephone (0141) 941 2658

Evangelist: Alastair Ferrie (w. Linda),

9 Mharie Place,

Bonhill,

Alexandria,

G83 9PP.

Telephone (01389) 750681

E-mail Address: AlastairFerrie@Compuserve.Com

GLENROTHES (Fife):

Glamis Centre,

Pitteuchar,

Glenrothes.

Telephone (01592) 774836

S.S. 10.30 a.m.

B.B. 11.30 a.m.

G. 6.00 p.m.

Ladies Class: Monday 7.30 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m.

Evangelist: Alex Strachan (w. Moyra),

77 Balnagowan Drive,

Glenrothes,

KY6 2SJ.

Telephone (01592) 771645

Evangelist: Frank Meaden (w. Jackie),

40 Inverary Avenue,

Glenrothes,

KY7 4QN.

Telephone (01592) 773558

Secretary: George Bowman (w. Norma),

211 Kintore Place,

Collydean,

Glenrothes,

Fife,

KY7 6UR

Telephone (01592) 742023

Treasurer: John Fraser (w. Jeanette),

17 Sweetbank Drive,

Markinch,

Fife,

KY7 6BH.

Telephone (01592) 757743

Contact: Pete Duncan (w. Jan),

25 Kenilworth Drive,

Caskieberran,

Glenrothes,

Fife,

KY6 2NF.

Telephone (01592) 755584

IRVINE (Ayrshire):

Templar's Hall,

Bank Street,

Irvine.

B.B. 11.00 a.m.

Secretary: Albert Brown,

52 Pladda Avenue,

Broomlands,

Irvine,

Ayrshire,

KA11 1DR.

Telephone (01294) 213776

KIRKCALDY (Fife):

Hayfield Road,

Kirkcaldy,

Fife,

Telephone (01592) 204226

S.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m.

Secretary: Tom Steedman (w. Mary),

233 Colliston Avenue,

Glenrothes,

KY7 4PW.

Telephone (01592) 773332

Treasurer: Derek Mould (w. Joan),

13 Dunbar Place,

Kirkcaldy,

KY2 5QS.

Telephone (01592) 267285

Contact: Alan Moyes (w. Ruth),

33 Station Road,

Thornton,

Fife,

KY1 4AX.

Telephone (01592) 772334

LIVINGSTON (West Lothian):

Garden Place,

Eliburn,

Livingston,

EH54 8RA.

Telephone (0506) 414879

S.S. 10.15 a.m.

B.B. 11.15 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Tuesday 7.30 p.m.

Evangelist: Mike Heinemeier (w. Susan),

86 Kirkfield East,

Livingston Village,

Livingston,

EH54 7BB.

Telephone (01506) 415430

Secretary: Ian McGaffin (w. Marian),

120 Staunton Rise,

Dedridge,

Livingston,

EH54 6PA.

Telephone (01506) 410907

Contact: Mrs. Margaret Gibb,

37 Toronto Avenue,

Howden,

Livingston,

West Lothian,

EH54 6BN.

MOTHERWELL (Lanarkshire):

Dalziel Street,

Motherwell,

Lanarkshire.

Telephone: (01698) 264289

E-mail Address: ashursta@aol.com

Web Site Address: http://members.aol.com/truepiety/

B.B. 11.30 a.m.

G. 6.30 p.m. (Not in July or August).

B.S. Tuesday 7.30 p.m. (October - May only).

Secretary: William Purcell,

28 Clyde Terrace,

Motherwell,

Lanarkshire,

ML1 2NG.

Telephone (01698) 264289

Contact: Ian Davidson,

21 Glen Lyon,

St. Leonards,

East Kilbride,

Glasgow.

NEW CUMNOCK (Ayrshire):

Town Hall,

New Cumnock,

Ayrshire.

B.B. 11.00 a.m.

G. 6.00 p.m..

B.S. Wednesday 7.00 p.m. at the McGinn home.

Secretary: Harry McGinn (w. Rita),

6 West Park Drive,

New Cumnock,

Ayrshire,

KA18 4LJ.

Telephone (01290) 32988

PERTH (Tayside):

Tulloch Community Centre,

Tulloch Crescent,

Tulloch,

Perth.

Tayside.

B.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

B.S. Monday 7.30 p.m.

Evangelist: Steven Doyle (w. Nina),

73 Brahan Terrace,

Letham,

Perth,

Tayside,

PH1 2LN.

Telephone (01738) 27939

Evangelist: Michael More (w. Margaret),

3a Ainslie Place,

Muirton,

Perth,

PH1

Telephone (01738) 34978

PETERHEAD (Grampian):

Merchant Street,

Peterhead.

S.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m.

B.S. Saturday 7.00 p.m.

Evangelist: Michael Gaunt (w. Maureen),

23 St. Mary's Street,

Peterhead,

Grampian,

AB42 6TB.

Telephone (01779) 76170

Secretary: Andrew Brown (w. Lydia),

70 Catto Drive,

Peterhead,

Grampian.

Telephone (01779) 75417

Contact: William Strachan (w. Dianne),

11 Henderson Circle,

Peterhead.

Telephone (01779) 73121

SLAMANNAN (Stirlingshire):

New Street,

Slamannan,

By Falkirk,

Stirlingshire,

FK1 3ER

B.B. 12 noon.

Secretary: Mrs. Grace Sneddon (h. George),

!4 Thorndene Terrace,

Slamannan,

Stirlingshire,

FK1 3 JD.

Telephone (01324) 85587

Treasurer: Peter Wilson (w. May),

17 Gowan Lea Drive,

Slamannan,

FK1 3HS.

Telephone (01324) 851524

STIRLING (Stirlingshire):

Crawford Hall,

Colquhoun Street,

Stirling.

B.B. 10.30 a.m.

B.S. 6.30 p.m. in homes.

B.S. Tuesday 7.00 p.m. at Braehead Primary School.

Evangelist: Roy Henderson (w. Marion),

86 Murray Place,

Cambusbarron,

Stirling,

FK7 9PF.

Telephone (01786) 63629

John Renwick (w. Irene),

62 Grampian Road,

Sterling,

FK7 9JP.

Telephone (01786)78711

Evangelist: Michael Vick (w. Isobel),

39 Wishart Drive,

Broomridge,

Stirling.

Telephone (01786) 816259

TRANENT (East Lothian):

Tranent Church of Christ,

20 Church Street,

Tranent,

East Lothian.

Telephone: (01875) 811314

E-mail Address: ashursta@aol.com

B.B. 11.30a.m.

G. 6.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.15 p.m.

Elder: James Sinclair (w. Elsie),

10 Inglis Avenue,

Port Seton,

East Lothian,

EH32 0AD.

Telephone (01875) 811314

Elder: David Scot (w. Agnes),

5 Tranent Road,

Elphinstone,

East Lothian.

Telephone (01875) 811413

Secretary: John Colgan (w. Patricia),

24 Fa'side Crescent,

Tranent,

East Lothian.

Telephone (01875) 610607

Contact: John Kneller (w. Freda),

4 Glassel Park Road,

Longniddry,

East Lothian,

EH32 0NY.

Telephone (01875) 53212

WALES

CARDIFF (Glam):

173A Cottrell Road,

Roath,

Cardiff,

CF2 3HQ.

Telephone (01222) 735621

B.S. 10.00 a.m.

B.B. 11.00 a.m.

G. 5.30 p.m.

B.S. Thursday 7.30 p.m.

(Telephone for venue)

Evangelist: Gwyn Speck (w. Patricia),

47 Ael-y-Bryn,

Llanedeyrn,

Cardiff,

CF3 7LH.

Telephone (01222) 735621

Contact: David Daniell (w. Kim),

220 Pensylvania,

Llanedeyrn,

Cardiff,

CF3 7LU.

Telephone (01222) 734739.

NEWPORT (Gwent):

Riverside & East Usk Road,

Newport,

Gwent,

NP9 7AG.

B.S. 10.45 a.m.

B.B. 11.45 a.m.

G. 4.30 pm

B.S. Thursday 7.00 p.m.

Evangelist: William Hurcombe (w. Kathleen),

9 Rugby Road,

Newport,

Gwent,

NP9 0BS.

Telephone (01633) 257536

Secretary: David Winstanley (w. Ruth),

Glan-yr-Avon,

1 Miskin Road,

Miskin,

Pontyclun,

Mid Glamorgan.

CF7 8JN.

Telephone (01433) 227367

Contact: Allan Bullock (w. Sue),

Severn View,

Highmoor Hill,

Caldicot,

Gwent.

Telephone (01291) 424550

NORTHERN IRELAND

BANGOR (Co. Down)

Southwell Road,

Bangor,

Co. Down.

Telephone for details.

Secretary: Alan Ferris,

41 Bangor Road,

Groomsport,

Co. Down,

BT19 2JF.

Telephone (01247) 272209.

BELFAST (County Down):

Arches church of Christ,

447a Newtownards Road,

Belfast,

County Down,

BT4 1AQ.

Telephone (01232) 671515

Email: user@jimmy.softnet.co.uk

Web page: http://members.tripod.com/~arches

B.B. 11.30 a.m.

B.S. 1.15 p.m.

G. 7.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m.

Home studies various times, phone for details.

Contact: Bob Cahoon (w. Mildred),

7 Tower Street,

Newtownards Road,

Belfast,

BT5 4FH

BELFAST (County Antrim):

Church of Christ,

67 Berlin Street,

Shankill Road,

Belfast,

County Antrim.

BT13 1PN.

B.B. 11.30 a.m.

Contact: J. McIlwaine,

94 Joanmount Gardens,

Belfast,

BT14 6NY.

Telephone (01232) 710660

BELFAST (County Antrim):

Glencairn church of Christ,

Westway Drive,

Ballygomartin Road,

Belfast,

BT 13.

B.B. 11.15 a.m.

G. 6.30 p.m.

Ladies class Monday 8.00 p.m.

B.S. Wednesday 7.30 p.m.

Elder: Billy Smith (w. Betty),

67 Glencairn Street,

Belfast BT13 3LT.

Telephone (01232) 712978

Elder: Sandy Henry (w. Iris),

!4 Rodney Park,

Bangor,

County Down.

Telephone (01247) 464831

COLERAINE (Londonderry):

Artillery Road,

Coleraine,

County Londonderry.

Telephone (012657) 31180

Treasurer: George McAuley (w. Betty),

225A Tullans Park,

Coleraine,

County Londonderry.

Telephone (01265) 52394

Secretary: Martin Fisher (w. Annie),

30A Castlecat Road,

Bushmills,

Co. Antrim.

Telephone (012657) 31183

Contact: Leslie McKay (w. Janet),

22 Enagh Park,

Limavady,

County Londonderry.

Telephone (015047) 65361

HOLYWOOD (Co. Down):

Queens Hall,

Sullivan Place,

Holywood.

B.B. 11.15 a.m.

B.S. Wednesday 7.00 p.m. at:-

116 Church Road,

Holywood.

Contact: Jim McGuiggan (w. Ethel),

116 Church Road,

Holywood,

Co. Down,

BT18 9BX.

Telephone (01232) 427457

LISBURN (Co. Antrim):

141 Longstone Street,

Lisburn.

No mail to be sent to this address.

Please phone for times of meetings.

Secretary: Mrs. Elizabeth Logue,

79 Benson Street,

Lisburn,

County Down,

BT28 2AD.

Telephone (01846) 662455.

REPUBLIC OF IRELAND

DUBLIN (Ranelagh Road):

C/O Seventh Day Adventist Church,

47 Ranelagh Road,

Dublin 6.

B.S. 10.30 a.m.

B.B. 11.20 a.m.

Evangelist: Tony Coffey,

36 The Heights,

Woodpark Estate,

Ballinteer,

Dublin 6,

Republic of Ireland.

Telephone (0103531) 987038

DUBLIN:

Church of Christ,

Dublin,

Republic of Ireland

Telephone: (617) 641 2572

B.B. 3.00 p.m.

B.S. 7:30

DUBLIN (Templeogue):

Church of Christ.

(Phone for details).

Contact: Steve Kearney,

6 Spawell,

Tallaght Road,

Templeogue,

Dublin 12,

Republic of Ireland.

Telephone (01) 511436

DUBLIN (Feltrim):

Church of Christ.

(Telephone for details)

Contact: Kieran Murphy,

Auburn Cottage,

Feltrim,

County Dublin,

Republic of Ireland.

Telephone (01) 452289

OTHER USEFUL ADDRESSES

THE CHRISTIAN WORKER.

Editor: Graham Fisher,

64 Grenville Road,

Southcourt,

Aylesbury,

Bucks.,

HP21 8EZ

Telephone (0296) 21064

BRITISH BIBLE SCHOOL

Contact: Tony Styles,

9 Ayston Road,

Uppingham,

LE15 9RL

CHURCH OF CHRIST INFORMATION CENTRE

447 Newtownards Road,

Belfast,

Northern Ireland,

BT4 1AQ

Telephone (01232) 671515

CHURCH OF CHRIST VIDEO AND CASSETTE LIBRARY

74 Earlswood Road,

Belfast,

Northern Ireland,

BT4 3DZ

Telephone (01232) 651337

(Mail order catalogue available)

OPEN BIBLE SCHOOL

c/o Alaster Ferrie,9 Mharie Place,

Bonhill, Alexandria,

Glasgow,

G83 9PP

Telephone (01786) 78711

END OF DIRECTORY

Table Of Contents

This Web page was created using a Trial Version of HTML Transit 3.0.